První český biskup Vojtěch a jeho následovníci

Jak žil a čím se zabýval první český biskup Vojtěch a jeho následovníci? Program nabízí prohlídku Arcibiskupského paláce v Praze (dále AP) vedenou interaktivním způsobem, při které děti poznávají, co je posláním biskupa a jaké má místo ve společnosti. Biskup Vojtěch (956-997) působil jako druhý pražský biskup (a první český) v letech 982-997, z toho v Praze pobýval celkem sedm let. Budova, kde žil a působili první biskupové až do 13. století se tehdy nacházela na Pražském hradě vedle chrámu sv. Víta (dnes je zde tzv. staré probošství). Současná budova AP vznikala postupně po obnově arcibiskupství v roce 1561 z domu, který věnoval prvnímu pohusitskému arcibiskupovi rakouský císař Ferdinand I.

Žáci navštíví kapli v 1. patře paláce, která je "srdcem domu" a ukazuje na zdroj víry i životní inspirace pražských arcibiskupů, jejichž úkolem je pečovat o zpřístupnění díla a odkazu Ježíše Krista a jeho rozvoj na svěřeném území. Zde se budeme věnovat na základě výzdoby kaple jedné z hlavních otázek lidského života, kterou je otázka dobra a zla v životě lidí. Ve 2. patře paláce jsou reprezentační prostory s galerií pražských arcibiskupů, kde budou žáci formou hry objevovat jejich činnost a hodnoty, o které pečovali a sami žili. V sálech se také nachází ojedinělá kompletní série gobelínů ze 18. stol. utkaná ve Francii na téma "Noví Indové". Pro děti je to jedinečná ukázka, jak si dříve lidé zprostředkovávali zážitky a nová poznání z cest. Cestovatelé s sebou brali malíře, kteří namísto fotografií a videí pořídili obrázky, ty pak poskytly dílně na tkaní koberců, kde výtvarník vytvořil předlohy a podle nich tkalci tkali. Výjevy na gobelínech pochází z různých kontinentů a ukazují tamní život a přírodu.

Lektoři: Eliška Vrbová

Cíle programu:

  • seznámit žáky s některými pojmy z oboru křesťanství a církev
  • zpřístupni jinak nepřístupné prostory Arcibiskupského paláce a zažít jeho atmosféru
  • prohloubit znalosti žáků z historie našeho státu, ale také křesťanství a jeho církví nejen v českém, ale i v evropském měřítku
  • na příkladu osobností vybraných biskupů ukázat na příběhy lidí, kteří se v tomto prostředí snažili o lepší svět

Praktické pokyny

  • Sraz se třídou před hlavním vchodem do budovy Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí
  • Prohlídka s programem je bezplatná, žáci s sebou nic potřebují. 0čekáváme aktivní zapojení do výuky. 
  • Obsah programu přizpůsobujeme věku žáků. 

Didaktické poznámky

Souvislost s RVP:

1. stupeň Základní školy:

Významné dny: pražské biskupství bylo zřízeno v březnu 973, biskup Vojtěch byl zvolen roku 982, roku 1344 bylo pražské biskupství povýšeno na arcibiskupství, prvním pražským arcibiskupem se stal Arnošt z Pardubic

Symboly: atributy svatého Vojtěcha, Jana Křtitele a Jana Nepomuckého; symboly umučení a vzkříšení Ježíše Krista; biskupské a arcibiskupské odznaky (mitra, palium, berla, pektorál)

Tradice:  k biskupství patří neodmyslitelně katedrála a slaví se výroční den katedrály, kterým je v případě katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. První kostel - rotundu sv. Vítě založil kníže Václav patrně v roce 929. Sídelním kostelem (katedrálou) pražského biskupství se stala roku 973. Románskou baziliku nechal postavit kníže Spytihněv po zboření rotundy roku 1060. Gotickou katedrálu nechal postavit císař Karel IV. v roce 1344. Výročním dnem položení základního kamene k dostavbě katedrály je 1. 10. 1873. 

Použité metody:

  • naslouchání komentáři a legendám
  • prohlídka prostor (kaple, reprezentační prostory)
  • práce s pojmy a symboly souvisejícími s výzdobou kaple
  • poslech "Hospodine pomiluj ny" - píseň, jejímž autorem je pravděpodobně biskup Vojtěch
  • poznávací hra o činnostech a poslání arcibiskupů
  • poznávací hra o motivech gobelínů ze série "Noví Indové", diskuse

Výstupy a zkušenosti

Program byl nově koncipován a realizován pro dvě třídy ZŠ na jaře 2024.