Představujeme projekt: 
České nebe - kreativní učení

o osobnostech z naší historie, které byly prohlášeny za svaté ochránce naší země, a o postavách světců spojených
s dosud živými tradicemi naší kultury, a také o lidech, kteří prokázali hrdinství v našich moderních dějinách

Tento projekt byl realizován od ledna do června 2023 v úzké spolupráci se spolkem "Svatá Ludmila z.s.". Projekt byl podpořen dotací Ministerstva kultury ČR na tento školní rok, respektive na jeho druhou polovinu. 

Obsahem projektu je vytvoření a zprostředkování metod kreativního učení, které lze uplatnit v kostelích a v jiných kulturních památkách, jejichž účel nebo výzdoba souvisí  s výše zmíněnými osobnostmi. Některé z metod jsou zaměřeny i na rozvoj digitální kompetence žáků, kteří pracují s tablety. 

Cílovou skupinou projektu jsou pedagogové a žáci MŠ, ZŠ a SŠ všech typů, dále pedagogicky a humanitně zaměřených vyšších odborných škol a mimoškolních a volnočasových aktivit. 

Tento projekt není inspirován divadelní hrou "České nebe" divadla Járy Cimrmana. 

Obsah projektu

PŘEHLED VYBRANÝCH OSOBNOSTÍ, KTERÝM JE VĚNOVÁNA HLAVNÍ POZORNOST, jsou uvedeny v obrázku: (poznámka: dětí z MŠ a žáků 1. stupně ZŠ se netýkají programy k posledním dvěma osobnostem) 

DALŠÍ OSOBNOSTI:

  • Čeští světci z období středověku, zvláště z rodiny Přemyslovců: Ivan, Podiven, Přibyslava, Bronislava, Radim, Mlada Přemyslovna 
  • Patroni naší země blízcí středověkým panovníkům: Vít, Zikmund, Norbert (nejsou Češi)
  • Zachraniční světci v českých tradicích: Barbora, Mikuláš, Martin, Valentin
  • Čeští světci z období Habsburské monarchie: Jan Nepomuk Neumann, Klement Maria Hofbauer, 14 pražských mučedníků (jsou mezi nimi i Češi)
  • Osobnosti 20. století, o jejichž kanonizaci (svatořečení) probíhá proces: Adolf Kajpr, Josef Toufar, Marie Eliška Pretschnerová a další

U programů o nejstarších světcích půjde o zkoumání hodnot, které do svého života přijali z křesťanství, a o vlivu tradic spojených s těmito světci na proměnu naší společnosti. 

Programy o světcích z období Habsburské monarchie a z 20. století nabídnou konkrétní pohledy na společenská témata, v nichž se tyto osobnosti angažovali. Budeme poznávat hodnoty, které jim byly blízké a o jejichž podporu usilovali: 

  • Adolf Kajpr zastupuje českou inteligenci,
  • Josef Toufar, Jan Bula a Václav Drbola kněze pronásledované pro víru 
  • sr. Vojtěcha Hasmandová a M. E. Pretschnerová příklad žen a řeholnic, které i ve složitých životních podmínkách a za pronásledování komunisty zachovaly věrnost poslání, které si vybraly, a jejichž dílo dodnes přináší plody celé společnosti 

Jaké výstupy nabízí projekt učitelům a žákům škol?


Semináře pro pedagogy: 
Kreativní učení v kostelích a dalších kulturních památkách na téma "České nebe"

Seminář je akreditován v systému DVPP. Má dvě části:

  1. teoretickou v učebně (která se může konat i jako webinář v on-line prostoru)
  2. praktickou ve vybraném kostele v Praze, v případě zájmu lze uskutečnit na objednávku v jiném místě

Každá z těchto částí trvá 3 vyučovací hodiny.

Seminář se uskutečňuje ve třech variantách:

  1. pro pedagogy MŠ a 1. stupně základních škol a dětí v tomto věku
  2. pro pedagogy 2. stupně základních škol a dětí v tomto věku
  3. pro pedagogy středních škol (týká se i vyšších odborných škol)

PODROBNOSTI o semináři: 

AKTUÁLNÍ VYPSANÉ TERMÍNY: 


Didaktické materiály:

Metodická příručka pro učitele "České nebe - kreativní učení" 

Soubor pomůcek a kreativních metod k poznávání osobností "Českého nebe" 

Metodická příručka vzniká postupně od druhé poloviny roku 2023. Má několik rubrik, které jsou uspořádány na samostatné stránce tohoto webu, kde jsou zároveň pod jedním tlačítkem umístěny konkrétní metodické materiály.   

Jednotlivé kapitoly metodiky a didaktické materiály jsou umístněny na stránce "Materiály" (viz menu nahoře) a je třeba se na ní nejprve bezplatně zaregistrovat. Pokud už jste zaregistrovaní, můžete použít tlačítko vpravo vedle tohoto textu: 

Lektorské programy pro školy:  

1-2 hodinové programy o 10 vybraných osobnostech českých dějin
1-2 hodinové programy o dalších méně známých osobnostech z různých období historie našeho státu
1 hodinové programy spojené s tradicemi v našem kulturním životě
 

Pro tento projekt bylo vytvořeno více než 30 nových programů pro všechny věkové skupiny žáků MŠ, ZŠ a SŠ. 

Specifikem našich programů je jejich interaktivita a využití kreaktivních metod. Nově v tomto projektu zavádíme práci s tabletem, která je zamýšlena i jako příspěvek ke zvyšování digitálních kompetencí žáků.  

Projekt "České nebe - kreativní učení" byl realizován ve spolupráci se spolkem Svatá Ludmila z.s. a je součástí jeho projektu "Naši světci". 

Spolek Svatá Ludmila vznikl v roce 2015 a od té doby se kontinuálně věnuje odkazu českých světců. Zaštiťoval aktivity na celostátní i mezinárodní úrovni, které směřovaly k významnému 1100. výročí smrti svaté Ludmily, které připadlo na rok 2021.
Všechny aktivity spolku směřují k posílení úcty k českým a moravským světcům jako k pilířům křesťanské víry v našich zemích, podpoření národní identity současné společnosti, k vytváření hodnotnějšího kulturního a životního prostředí pro současné generace a k udržování kulturně historického dědictví naší země.