TÝDNY PRO ŠKOLY 2019
Týdny pro školy jsou součástí projektu Výchova a hodnoty a obsahují programy, které jsou zaměřeny zejména na setkání s krásou, tichem a stopami historie v křesťanských kostelech, návštěvu jinak nedostupných míst a nahlédnutí do jiného stylu života, putování za odkazem našich předků na vybraná památná místa, poskytnutí příležitosti hovořit o tématech, která jsou dětem blízká, setkat se zajímavou osobností a moci s ní diskutovat, tvořit a společně si hrát.
Program pro rok 2019 obsahuje několik sekcí, ke kterým jsme zpracovali podrobnější nabídku, kterou si můžete stáhnout ve formátu pdf pro příslušnou věkovou skupinu:
PŘEHLEDY PROGRAMŮ PRO JEDNOTLIVÉ VĚKOVÉ SKUPINY KE STAŽENÍ:
Součástí programu Týdnů pro školy je i ZVLÁŠTNÍ NABÍDKA PRO PEDAGOGY, kterou představujeme níže (modrý blok).
Na této stránce má každý program svoji ikonku. Po jejím prokliknutí se otevře stránka s podrobnými informacemi o programu, kde jsou i praktické pokyny pro učitele, kteří si program objednají. Pokud odkaz nefunguje, můžete si program přesto objednat. Prosíme o nahlášení chyby prostřednictvím formuláře na konci stránky.
Programy poskytujeme ZDARMA. Výjimkou jsou programy v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, které začnou po 9. hodině, programy ve Vyšehradské bazilice sv. Petra a Pavla a některé programy v Břevnovském klášteře a na Řípu.
"Otevřené dveře" kostelů, klášterů
a Arcibiskupského paláce
Pražské kostely a kláštery nabízejí setkání s krásou a umem proslulých českých a evropských umělců; setkání s dějinami naší země i našeho kontinentu a setkání s osobnostmi, jejichž život a odkaz nás mohou inspirovat při hledání hodnot, z nichž se skládá naše představa o štěstí.
Programy jsou řazeny podle historického období, na které odkazují:
- začínáme antikou a obdobím počátků křesťanské kultury v Evropě;
- pokračujeme počátky státnosti na území naší republiky a s tím spojenými počátky vzdělanosti (Velká Morava, přemyslovský stát);
- období vlády lucemburské dynastie prezentují programy spojené s duchovními aktivitami císaře Karla IV., který klad důraz na duchovní ochranu světců, a program o Janu Nepomuckém, mučedníku vlády Karlova syna Václava;
- poslední dva programy propojují dávnou historii a kulturu s moderními přístupy: první představí beuronské umění inspirované uměním antiky, Byzance a Egypta v kostele sv. Gabriela na Smíchově; druhý ukáže na situaci vyhnání z vlastního domova pro pravdu a na naději, že dobro zvítězí nad lží a nenávistí.
K získání podrobných informací o programu rozklikněte ikonku.
Při návštěvách klášterů a Arcibiskupského paláce se žáci a jejich průvodci setkají se životem a dílem jejich obyvatel a nahlédnou do prostor, kam běžně turisté nechodí. Žáci se setkají s uměleckými díly, památnými předměty a místy, hodnotami, na které klášterní život odkazuje, a se svědectvím o mezinárodní spolupráci a výměně "dober".
K získání podrobných informací o programu rozklikněte ikonku.
Výlety a procházky po stopách historie
naší země
Cílem procházek Prahou je vydat se po stopách významných osobností nebo skupin lidí a seznámit se s jejich hodnotami a činy, kterými pomohly proměnit náš život a svět k lepšímu, nebo si budeme všímat socha a obrazů v ulicích, na náměstích a na mostech a zkoumat, na koho a proč odkazují.
Výlety do okolí Prahy a na památná místa Středočeského kraje vás zavedou na místa, kam směřují oblíbené poutě. Vybíráme místa spojená s historií a hodnotami našich předků.
Rozkliknutím ikonky každé procházky nebo výletu se dozvíte podrobnější informace o každém programu. Pro přihlášení použijte výše uvedený PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ - PROGRAMY.
Tvořivá dopoledne
a knížek a zapojíme se do hry s nimi v menších týmech. Cílem je prožít společně hru na téma, které je pro žáky obvykle přitažlivé.
Délka účasti na tomto dopoledni bude záviset na zájmu žáků a pedagogů. Mohou to být až tři hodiny. Maximální kapacita je jedna třída do cca 30 žáků. Začátek programu dle domluvy, doporučujeme od 9 hod..
K získání podrobných informací o programu rozklikněte ikonku.
Besedy o cestách k solidaritě
Solidarita je hodnotou, jejíž přítomnost ve společnosti je projevem lidské sounáležitosti a předpokladem pro mírové soužití. Solidarita není každému člověku samozřejmě vlastní, a proto považujeme za důležité, když existují jednotlivci a organizace, které dávají i dětem příležitost rozvíjet schopnost být solidární. Z letos oslovených organizací se k našemu projektu připojily níže uvedené, u kterých je možné si objednat besedu se žáky.
K získání podrobných informací o programu rozklikněte ikonku.
Další možnosti
I během Týdnů pro školy je možné objednat kterýkoliv program z naší celoroční nabídky představené v sekci AKTUÁLNÍ NABÍDKA, a to prostřednictvím formuláře určeným pro tyto programy. Od ostatních je rozdílný v tom, že si pedagog vybírá termín podle své potřeby a uvede ho do poznámky formuláře. Doporučujeme uvést více možností. Pracovnice Pedagogického centra termín potvrdí e-mailem. Telefonická domluva je možná na čísle 734 262 294.
NABÍDKA PRO PEDAGOGY
Stává se pro nás tradicí pozvat pedagogy mateřských, základních a středních škol alespoň jednou ročně na setkání s cílem lepšího poznání vzájemných potřeb, podnětů a výměny zkušeností. V rámci letošního ročníku jsme pro Vás připravili dva termíny s tímto programem:
- V úterý 4. června 2019 od 17 hod.: Beseda o počítačových (a mobilních) hrách dětí s ukázkami a společnou diskusí o hodnotách, které tyto hry mohou rozvíjet, i o rizicích těchto her. Programem provede Mgr. Michal Ondra, lektor Pedagogického centra. Program se koná v sále Pedagogického centra v Jindřišské ulici 30. Zvoňte na zvonek "Pedagog. centrum".
- Ve čtvrtek 13. června 2019 od 17 hod.: Prohlídka katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha s lektory Pedagogického centra a následná beseda a posezením v Arcibiskupském paláci. V katedrále můžete navštívit i kryptu s hroby českých králů a kapli sv. Václava. Stručně představíme místa, u kterých se zastavujeme při našich programech, a možnosti navázat na ně ve výuce. Sraz je před vstupem do katedrály u dveří vpravo.
Oba programy jsou zdarma. Součástí obou programů je malé občerstvení.
Prosíme Vás o přihlášení prostřednictvím tohoto formuláře, případně e-mailem na adresu: pgcentrum@apha.cz